Ahogy az előző részben írtam, kis egyszerűsítéssel elmondható, hogy jelenleg az 50 g fölötti küldemények kézbesítési piaca már szabad Magyarországon, az ennél könnyebb küldeményekre pedig még az állami postának monopóliuma van.
A levelek nagy része ebbe, az 51 g-nál könnyebb kategóriába esik. Talán nem véletlen, hogy a jogszabályok alkotói éppen ezt a szegmenst hagyták meg postai monopóliumnak. A számlalevelek vagy a normál üzleti levelezés általában egy-két A4-es lap plusz a boríték, ami nemigen több összesen 15-20 g-nál. De mit tehet az, akinek ilyen levele van, és mégis szeretne alternatív szolgáltatót megbízni a kézbesítéssel?
Alapvetően három törvényes lehetősége van annak, aki alternatív szolgáltatóval szeretne dolgozni, de a küldeménye 51 g-nál könnyebb. Mivel azonban a korlátozások valóságosak, ezért nem szeretnénk senkit sem azzal áltatni, hogy ezek mindenki számára megoldást jelentenek. Sok olyan levél van, ami az alábbi három közül egyik kategóriába sem fér bele, ezért nem adható fel alternatív postai szolgáltatónál. Mindenképpen érdemes azonban tájékozódni és szakértő segítséget kérni, ha nagyobb példányszámban adunk fel leveleket. Tízezres vagy nagyobb mennyiség esetén több százezer, de akár több millió Forint is megtakarítható évente.
(A két hivatal vonatkozó eljárásáról a fenti linkekre kattintva lehet bővebb információt olvasni.)
2011-ben egyébként megváltoztak az előfizetéses újsággá nyilvánításnak a lehetőségei, ma már jobban megvizsgálják, hogy kiadják-e egy kiadványra az ISSN számot (talán rájöttek, hogy eddig ez egy legális kiskapu volt?). Míg korábban szinte bármilyen reklámanyagra el lehetett ezt intézni, addig idén már csak tényleges sajtótermékekre lehet megkapni az ISSN számot. Ennek ellenére érdemes azzal próbálkozni, hogy kisebb átalakítás után más kiadványra, pl. akár reklámanyagra is ISSN számot igényelünk. Ehhez segítség kérhető ide klikkelve.
Természetesen a plusz anyagnak jó eséllyel plusz nyomdaköltsége van (kivéve, ha raktárban porosodó anyagot küldünk ki így). De mivel ezzel a küldemény olyan súlykategóriába esik, ahol már valódi verseny keretében választható meg a postai szolgáltató, elképzelhető, hogy a nyomtatás plusz költségét ellensúlyozza a kedvezőbb postai díj. Nem szabad megfeledkezni a plusz anyag reklámértékéről sem. Lehet, hogy összességében nem lesz olcsóbb a nyomtatás + postázás, de ha az eladások növelhetők a plusz anyagból, az kész főnyeremény.
Azt illetően nincs ökölszabály, hogy ez kinek éri meg. Általánosan azonban elmondható, hogy ha egy küldemény már eleve 35-40 g súlyú, akkor érdemes ajánlatot kérni plusz anyag nyomtatására és így alternatív szolgáltató általi kézbesítésére. Ide kattintva szívesen segítenek ebben.
Összefoglalva, nagyon sok lehetőség van, amikor az egyébként 51 g alatti küldeményre versenypiaci körülmények között lehet kézbesítési árat kérni, és megoldható az alternatív szolgáltató általi kézbesítés. Minden ilyen eset egyedi, de megéri tájékozódni, hiszen az elérhető megtakarítás bőven fedezi a plusz utánajárást.
Összesen 1 hozzászólás